10 najlepszych kawiarni speciality – Gdańsk

Podróżując, zawsze szukamy miejsc, w których możemy napić się dobrej kawy.  Nie chodzi wyłącznie o kawę samą w sobie, ale o coś więcej – wyjątkowe przeżycia. Ziarna muszą być jakościowe – to jasne, ale kochamy też piękne wnętrza i design, unikatowe położenie, vibe kawiarni, no i… Wypieki. W tym wpisie dzielimy się z Wami, naszymi ulubionymi kawiarniami – 10 najlepszych kawiarni speciality w Gdańsku. 

1

Plenum

Doki 1/90b

Aniołki/ Śródmieście

Nowo otwarte miejsce w Gdańsku, którego nam brakowało, o którym skrycie marzyliśmy. Położone w samym centrum Stoczni Gdańskiej – przy kultowej Ulicy Elektryków. Plenum do tej pory kojarzyło się wyłącznie z cyklicznymi imprezami (kulturalnymi, społecznymi, targami), które były tutaj organizowane. Dziś jest to kawiarnia speciality, gdzie nie tylko wypijecie dobrą kawę, czy zjecie coś słodkiego, ale będziecie mogli popracować (przestrzeń co-workingowa) oraz nacieszyć się sztuką (organizowane są tutaj wystawy). I ta przestrzeń, to światło… WOW. Idealne połączenie przemysłowych wnętrz z nowoczesnym designem.

2

Przelewki

Cystersów 12

Oliwa

Kawiarnia Przelewki to mała, klimatyczna, ze skandynawskim vibe kawiarnia speciality w gdańskiej Oliwie, przy Parku Oliwskim. Zapach świeżo zmielonej kawy przeplata się z aromatami domowych croissantów i ucieranego ciasta z kruszonką  oraz owocami. Sercem tej kawiarni jest… Sławek. Właściciel. Tworzy niesamowitą atmosferę, pełną dobrych emocji.  Sławek o kawie wie bardzo dużo, chętnie  o niej opowiada. Dobrze pamiętamy naszą pierwszą kawową wizytę w Przelewkach i słowa: „kawa ma być przyjemnością”. I jest. Za każdym razem. 

3

Leń

Piwna 52/53

Główne Miasto

Jest takie miejsce w sercu Głównego Miasta, gdzie można odpocząć od zgiełku i szybkiego tempa życia. To kawiarnia speciality Leń. Do niedawna nasze słodkie „LEN-istwo” odliczane było kęsami cieplutkiej drożdżówki z truskawkami, rabarbarem i białą czekoladą oraz łykami kawy z ziaren z dobrych palarni. Żałujemy, że dziś tych drożdżówek już tutaj nie ma – ale są inne wypieki.
Najczęściej przychodzimy tu z samego rana. Na otwarcie. Siadamy na tarasie z najpiękniejszym widokiem na gdańskie kamienice na Piwnej. Pracujemy, łapiemy chwile „slow” – by mieć siłę na zmierzenie się z tymi w wersji „fast”, wsłuchujemy się w rytm miasta.

4

Publiczna

Łąkowa 35/38

Dolne Miasto

Tu łapiemy oddech w przerwach od pracy, siedząc na pomarańczowych ławkach lub w pięknym wnętrzu, popijając cappuccino, przelew dnia, espresso tonic lub matcha latte. Padające przedpołudniowe promienie słoneczne, spokój – sprawiają, że często to właśnie tutaj planujemy kolejne podróże czy omawiamy nasze projekty. Kawiarnia Publiczna – speciality coffee i słodkości „to die for”. Bezy, serniczki i przypominające nam smaki Szwecji – cynamonki.

5

Lang.fuhr

Aldony 6

Wrzeszcz

Langfuhr. Wrzeszcz. Dawniej mieścił się tutaj Kurhaus. Niestety wskutek pandemii właściciele byli zmuszeni zamknąć lokal. Powstała tu nowa kawiarnia – Lang.fuhr. Speciality coffee. Słodkości. Przy małym rondku w Dolnym Wrzeszczu, które przywołuje skojarzenie z miniaturką warszawskiego Placu Zbawiciela.

6

Drukarnia Café

Mariacka 36

Główne Miasto

Jedna z pięknych kamienic na Mariackiej. Promienie słońca leniwie odbijają się w oknach kamienic przypominających domki z piernika. Turyści i localesi spacerujący wśród galerii i stoisk z bursztynem. Zapach kawy unoszący się z budynku należącego do dawnej drukarni. Kawiarnia speciality – Drukarnia Café. W nieszablonowym, dwupiętrowym wnętrzu, poza jakościową kawą, znajdziecie też słodkości i opcje śniadaniowe – kanapki w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej.

7

Retro

Piwna 5/6

Główne Miasto

Poranek. Siedzimy przy stoliku niczym w jednej  z paryskich kawiarenek, obserwujemy rytm życia gdańszczan i turystów spacerujących Piwną. Sączymy kawę, nieopodal nas gołębie zbierają gałązki na nowe gniazdko. Typowy slow life. W tle dźwięki dzwonów – to carillon  z gdańskiego Ratusza Głównomiejskiego. W kawiarni Retro magia miesza się z codziennością. Wpadamy tu na kawę, pysze bezglutenowe owsianki (dorównują tym z GROD w Kopenhadze), czekoladowe ciasto gryczane i kanapki (szczególnie te pasztetem jaglanym).

8

Fukafe

Wajdeloty 22

Wrzeszcz

Jeżeli szukasz kawiarni z wegańskimi deserami udaj się do Fukafe. To roślinna kawiarnio-cukiernia speciality. Znajdziesz tutaj również desery bezglutenowe i bezcukrowe. 

9

Zorza

Lawendowa 6/7

Główne Miasto

Zorza – połączenie kwiaciarni, concept store i kawiarni. Dużo kolorów, zapach kwiatów i świeżo mielonej kawy. 

10

Morze Kawy

Partyzantów 11a

Wrzeszcz

Gdyby ktoś zapytał nas gdzie w Gdańsku serwują najlepsze drożdżówki z kruszonką, odpowiedzielibyśmy – w kawiarni Morze Kawy. A do tego pączki (co byście powiedzieli na wersję buraczaną lub szpinakową?), foccacie – i to w wersji wegańskiej! A do tego łyk pysznej kawy. 

Zobacz również

Kaszuby. Winter wonderland

Kiedy kilka dni temu na Instagramie dodałam pierwszą relację i zimowe zdjęcia z Gdańska, wiele osób przecierało oczy ze zdumienia. Śmieję się, że ja, winter

Czytaj więcej »

PURO Hotel w Warszawie

PURO Hotel w Warszawie PURO Hotel zlokalizowany jest w samym centrum Warszawy, ale z dala od zgiełku miasta. Jak wszystkie PURO, jest miejscem idealnym dla

Czytaj więcej »