Tętniące życiem miasteczko skąpane w słońcu, gdzie w oddali słychać bicie kościelnego dzwonu. Tuż obok nas przejeżdżają pędzące skutery. Kierujemy się w stronę morza, gdzie w spokoju będziemy mogli popijać cappuccino, obserwując rybaków naprawiających swoje sieci. Nagle słyszymy trąbienie – to malutkie Piaggio APE, z którego za chwilę tutejszy gospodarz będzie sprzedawał wyhodowane przez siebie cytryny i pomarańcze. Takie często mamy wyobrażenie o Włoszech i życiu tutaj. Ale czy to tylko wyobrażenie, czy rzeczywiście można spotkać takie miejsce? Nam udało się odnaleźć jedno z nich. To Procida. Włoska Stolica Kultury 2022 roku. Wyspa stworzona przez wulkan, gdzie słońce świeci przez większą część roku, a królują tu cytryny.

Spis treści
1/ Procida – jedna z Wysp Flegrejskich
3/ Procida – najpiękniejsze miejsca
4/ Gdzie dobrze zjeść na Procidzie
5/ Gdzie się zatrzymać na Procidzie
Procida – jedna z Wysp Flegrejskich
W klasycznej mitologii Procida to kwiat zrzucony z Epomeo, sąsiedniej wyspy Ischia. Geologicznie wyspa jest związana z Campi Flegrei, „ognistymi polami” starożytnych Greków i opiera się na czterech wymarłych kraterach. Procida to wyspa mistyczna, magiczna, bogata w kulturę popularną, z wielką tradycją żeglarską. Zamieszkała była już w czasach starożytnych. Pełniła funkcję kurortu wakacyjnego w czasach dominacji rzymskiej. Współcześnie charakterystyczne dla tej wyspy są kolorowe, pastelowe budynki położone tuż nad brzegiem morza.
Jeśli oglądaliście kiedyś film „Utalentowany Pan Ripley” z Mattem Damonem, Judem Law oraz Gwyneth Paltrow kojarzycie kurort Mongibello, z pastelowymi domami i nadmorskim gwarem – typowo śródziemnomorski klimat. Czy też nagrodzony Oscarem „Il Postino” albo „Francesca e Nunziata” z Sophią Loren. Procida została wybrana jako plan dla wielu filmów – ze względu na jej widoki i właśnie charakterystyczną śródziemnomorską architekturę.
Wyspa Procida jest powszechnie uznawana za perłę w Zatoce Neapolitańskiej. Należy do archipelagu Wysp Flegrejskich (złożonego z wysp Ichia, Procida, Nisida i Vivara). Położona jest blisko Neapolu i słynnej wyspy Capri. Jest malutka, ale zdecydowanie łatwiej znaleźć tu spokój na pięknych plażach. Albo spacerując typowymi, włoskimi uliczkami, gdzie odnajdziemy pełno pastelowych kolorów, kaktusów i vintage samochodów.

Jak dostać się na Procidę
Na Procidę można się dostać wyłącznie lokalnymi promami. Z Polski najprościej jest tutaj dotrzeć samolotem do Neapolu albo do Rzymu i wsiąść w pociąg do Neapolu. My przyjechaliśmy do Włoch własnym samochodem z Polski i kierowaliśmy się do małej miejscowości pod Neapolem – Pozzuoli. Z tego portu na wyspę Procida odpływa kilka promów dziennie, a sam rejs jest dość krótki – od 20 do 40 minut. Większość promów to promy samochodowe – nie było problemów, żeby płynąć z psiakami. Cena za bilet w jedną stronę (samochód + 2 osoby + 5 psiaków) to około 50-80 euro (my odwiedziliśmy wyspę w maju 2019 roku – wtedy płaciliśmy 54,50 euro – 2,50 euro za każdego psiaka, 32,50 euro za samochód i kierowcę i 9,40 euro za pasażera). Prom, którym płynęliśmy przypominał bardziej barkę :)– było czuć fale (płynęliśmy promem Medmar). Ale chyba mieliśmy takie szczęście, bo większość promów, które przypływają na wyspę jest „normalnej” wielkości.
Oprócz tego można dotrzeć na Procidę z dwóch portów w Neapolu – Calata di Massa i Molo Beverello. Wypływa stąd kilka promów dziennie. Rejs trwa około godzinę. Cena biletu (samochód + 2 osoby + 5 psiaków) to około 90 euro.
Trzeba pamiętać, że od 1 marca do 31 grudnia 2022 r. zakazuje się napływu i ruchu na wyspie Procida samochodów, motocykli i motorowerów należących do osób, które nie są częścią ludności stale zamieszkującej na wyspie. Przystanek autobusowy na wyspie Procida znajduje się tuż obok przystani promowej, skąd można dotrzeć do wszystkich głównych lokalizacji wyspy. Bilety można kupić na pokładzie. Sama wyspa jest stosunkowo mała – my poruszaliśmy się po niej pieszo.

Procida – najpiękniejsze miejsca
Marina Grande
Zanim wysiądzie się z promu zobaczyć można typowe pastelowe domki położone na nabrzeżu. To Marina Grande – główny port Procidy. Po zejściu z promu można obserwować przykłady lokalnej architektury, wśród których najcenniejszym jest Palazzo Montefusco, położony tuż przed przystanią. Zachowując atmosferę wioski rybackiej, w której sprzedawane są świeże ryby prosto z łodzi, Marina Grande jest gospodarczym i społecznym centrum wyspy Procida. Można odnaleźć tutaj liczne bary, restauracje czy też pizzerie, a także sklepy rzemieślnicze, w których można zaopatrzyć się w pamiątki z wyspy.
Terra Murata
Jest to historyczne centrum miasta. To właśnie wspinając się w kierunku Terra Murata możemy podziwiać przepiękny widok na Marina Corricella i panoramę Procidy. Polecamy zwłaszcza przy zachodzie słońca – ten obrazek pamiętamy do dzisiaj. Jest to jedno z tych instagramowych miejsc, które warto odwiedzić. Tuż obok oficjalnego punktu widokowego jest mniej odwiedzane miejsce – klasztor Santa Margherita Nuova. Podziwialiśmy stąd równie piękny widok na Zatokę Neapolitańską. Odwiedzając Terra Murata ważnym miejscem jest również Palazzo D’Avalos. Była to siedziba gubernatorów wyspy, a w 1830 roku przekształcona została w więzienie – zamknięte dopiero w 1988 roku. Cały kompleks można zwiedzać z przewodnikiem – bilet kosztuje 12 euro. Wstęp do Terra Murata jest natomiast bezpłatny. Cały ten obszar przypominający fortecę koncentruje się wokół starego więzienia, składa się z dużych dziedzińców, domów z zewnętrznymi schodami, małych placów i opactwa San Michele Arcangelo z XI wieku. My mieliśmy to szczęście, że właśnie tutaj udało nam się znaleźć nasz nocleg na Airbnb.

Marina Corricella
Schodząc w dół z Terra Murata docieramy do kolejnego miejsca – Marina Corricella. Jest to typowa rybacka wioska, gdzie można spotkać rybaków tkających swoje sieci. Wszędzie otaczają nas kolorowe, pastelowe domy. Odwiedzając południowe miasta i miasteczka lubimy „zgubić” się w uliczkach. Tak samo było tutaj. Odbijając w bok możemy podziwiać charakterystyczne numery domów, często ozdobione cytrynami, ukryte kapliczki, czy uciec przed słońcem. Odwiedzaliśmy to miejsce kilka razy dziennie jeszcze z innych powodów – pizzy z cytrynami, sorbetów cytrynowych i lemoniady – oczywiście z tutejszych cytryn.


Kościół Santa Maria delle Grazie
Tutaj odnajdziemy jeden z najbardziej malowniczych widoków na wyspie: pastelowe żółte ściany kościoła kontrastują z odcieniami błękitu morza i nieba. Sam kościół zbudowany został w 1679 roku. Okolice kościoła były jednym z najbardziej charakterystycznych kadrów w filmie „Utalentowany Pan Ripley”.


Isola Di Vivara
Wyspa Vivara jest połączona z Procidą starym mostem. Obecnie jest ona naturalną oazą i rezerwatem przyrody. Wyspa jest dziewicza, to dom dla rzadkich roślin, ptactwa wodnego i dzikich królików. Na wyspie znajdują się również stanowiska archeologiczne – przede wszystkim ze względu na znaleziska z okresu cywilizacji mykeńskiej. Sama wyspa może być odwiedzana wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem – w określone dni tygodnia (piątki, soboty i niedziele). Wycieczka trwa około 2 godziny – bilet kosztuje około 10 euro. W okresie godowym – wstęp na obszar rezerwatu jest niemożliwy.
Plaże na wyspie Procida
Do jednej z najbardziej malowniczych plaż na wyspie Procida należy Pozzo Vecchio, której charakterystyczne czarne piaski były rozpromowane przez film „Il Postino”. My bardzo lubiliśmy plażować na Spiaggia Chiaia, położonej blisko Marina Corricella. Plaża była czysta, woda dość płytka a wokół otaczały ją klify. Minusem plaży było jednak to, że dość szybko pojawiał się na niej cień. Po drugiej stronie wyspy znajdują się dwie długie plaże – Spaggia libera do Ciraccio, oraz Spiaggia della Chiaiolella. Obie plaże są dość popularne, znajdują się tutaj bary i pizzerie.



Gdzie dobrze zjeść na Procidzie
La Lampara
Restauracja „La Lampara” znajduje się w najbardziej panoramicznym zakątku Marina Corricella. Oferuje tradycyjną kuchnię opartą na rybach i lokalnych składnikach. Zjedliśmy tutaj sałatkę z cytrynami, pastę z owocami morza oraz tutejszą wersję sałatki caprese. A do tego – oczywiście lampka domowego wina. Wszystko uzupełniał widok zachodu słońca nad Corricellą.
Ristorante Pizzeria Fuego
Jak Włochy to oczywiście pizza. A jak Procida – to pizza z cytrynami. Tutaj udało nam się zjeść typową neapolitańską pizzę w wersji właśnie z cytrynami – dodatkiem białego sosu, posypaną różowym pieprzem. Jej smak pamiętamy do dzisiaj. A na deser polecamy tiramisu, albo tak jak to zrobiłem ja – smażone anchovies:).
Lody
Będąc na Procidzie trzeba oczywiście spróbować sorbetów cytrynowych. Są one dostępne praktycznie w każdej kawiarni lub lodziarni.

Il Piccolo Forno Senza Glutine
Słodkości, mini pizze, chleby – typowo włoskie wypieki. A do tego w wersji bezglutenowej.
Gdzie się zatrzymać na Procidzie
Airbnb
Planując podróż zawsze w pierwszej kolejności szukamy wolnych mieszkań lub domów na Airbnb. Na wyspie Procida udało nam się wynająć mieszkanie położone w Terra Murata z przepięknym tarasem na dachu, z którego można było podziwiać zachody słońca. Mieszkanie znajdziecie pod tym linkiem. My byliśmy tutaj z pieskami – niestety widzimy, że teraz nie jest to mieszkanie dog friendly :(.
Hotel La Corricella
Hotel La Corricella to trzygwiazdkowy hotel połączony z restauracją La Lampara. Wszystkie pokoje wychodzą na piękny taras słoneczny z widokiem na Marina Corricella.
San Michele
Hotel położony w Marina Corricella. Każdy pokój został zaprojektowany w taki sposób, aby goście mogli żyć w harmonii z naturą, tworząc niepowtarzalną i wyjątkową atmosferę bohemy, która przywołuje odpoczynek i relaks.
Więcej kadrów z Procidy polecamy Wam w wyróżnionych relacjach IG Stories na profilu @martidamska.


Zobacz również

Owoce morza, trufle i wino. 15 miejsc, gdzie dobrze zjeść w Rovinj
Owoce morza, trufle i wino. Kuchnia na Istrii to połączenie smaków chorwackich i włoskich. Oparta na świeżych produktach, często dostarczanych codziennie do restauracji przez lokalnych

Procida – wyspa słońca i cytryn. Ukryty klejnot Włoch
Tętniące życiem miasteczko skąpane w słońcu, gdzie w oddali słychać bicie kościelnego dzwonu. Tuż obok nas przejeżdżają pędzące skutery. Kierujemy się w stronę morza, gdzie

Wybrzeże Amalfi bez tłumów. Minori
Zapierające dech w piersiach widoki, tarasowo położone gaje cytrynowe, pyszne jedzenie (Włochy!), lazur morza… Wybrzeże Amalfi, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Idealne odzwierciedlenie la dolce