Najlepsze skandynawskie seriale. Martidamska. Seasaltandsnow. Netflix. Viaplay. HBO

Skandynawskie seriale na zimowe wieczory – 20 najlepszych

Długie zimowe wieczory, śnieg (lub deszcz) za oknem, ulubione przekąski, ciepła herbata i… Najlepsze skandynawskie seriale. Poniżej znajdziecie listę naszych 20 najlepszych skandynawskich seriali – nie tylko kryminałów – idealnych na zimowe wieczory. 

1

Most nad Sundem

Bron / Broen

Główne filmowe lokalizacje: Kopenhaga (Dania), Malmö (Szwecja)
Rok produkcji: 2011-2018
Ilość sezonów: 4
Gdzie obejrzeć: Viaplay

Duńsko-szwedzki serial kryminalny. Fabuła serialu została osadzona głównie w Kopenhadze i Malmö (Skåne). Akcję serialu rozpoczyna porzucenie zwłok kobiety na moście nad cieśniną Sund – moście, który łączy Danię i Szwecję. Sprawą zajmują się duński inspektor Martin Rohde (Kim Bodnia) oraz szwedzka policjantka Saga Norén (Sofia Helin). Serial trzyma w napięciu, genialnie oddaje skandynawski klimat. Wszystkie 4 sezony są kapitalne. Według nas to najlepszy serial kryminalny, jaki widzieliśmy (obok Borgen). Role aktorskie – szczególnie Sofia w roli Sagi – woow. Na marginesie – pierwszy odcinek oglądaliśmy właśnie będąc w Szwecji, w Skåne. Psst! Zwróćcie też uwagę na kapitalny utwór Hallow Talk (Choir of Young Believers).

2

Rząd

Borgen

Główne filmowe lokalizacje: Kopenhaga (Dania)
Rok produkcji: 2010-2013
Ilość sezonów: 3
Gdzie obejrzeć: Netflix

Duńczycy to jednak potrafią robić seriale. To jest istny majstersztyk! Rozgrywki w świecie polityków, spin doctor’ów, biznesmenów i mediów. Ależ to jest genialnie nakręcone. „House od cards” w skandynawskim wydaniu (i chcę podkreślić, że to właśnie Borgen był pierwszy!). Birgitte Nyborg, liderka partii centrowej (Umiarkowani), idealistka musi zmierzyć się z hasłem: „polityka to wojna”. Pięknie pokazane relacje i interakcje międzyludzkie – także te rodzinne (wpływ pracy na życie prywatne). Must see dla fanów politycznych seriali. Tu akcja ma szybkie zwroty, nie nudzisz się ani przez chwilę. Uwielbiamy też hasła, cytaty otwierające każdy odcinek. Tak bardzo w punkt.

Rząd. Królestwo, władza i chwała

Borgen - Riget, Magten og Æren

Główne filmowe lokalizacje: Kopenhaga (Dania), Grenlandia
Rok produkcji: 2022
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Kilka lat czekania i… było warto. W tle ropa naftowa, natura Grenlandii i międzynarodowy kryzys przed którym stanęła Birgitte Nyborg – tym razem nie w roli duńskiej premierki, lecz osoby stojącej na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Danii. 

3

Kasztanowy ludzik

Kastanjemanden

Główne filmowe lokalizacje: Kopenhaga (Dania)
Rok produkcji: 2021
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Serial, które powstał na motywach książki autorstwa Seistrup Soren. Opowiada o śledztwie w sprawie psychopatycznego mordercy, zabijającego swoje ofiary w Kopenhadze. Na miejscach zbrodni pozostawia swój znak rozpoznawczy – figurkę kasztanowego ludzika. Niesamowity serial ukazujący duńską stolicę w mrocznym klimacie. 

Najlepsze seriale skandynawskie. Most nad Sundem. Bron. Broen. Szwecja. Dania. Viaplay
Najlepsze seriale skandynawskie. Borgen. Rząd. Dania. Netflix
Najlepsze seriale skandynawskie. Borgen. Rząd. Dania. Grenlandia. Netflix
Najlepsze seriale skandynawskie. Kasztanowy ludzik. Dania. Netflix

4

Kalifat

Kalifat

Główne filmowe lokalizacje: Sztokholm (Szwecja), Jordania
Rok produkcji: 2020
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Serial ukazuje problemy radykalizacji młodych ludzi i ich podatności na ideologię, co jest istotne z perspektywy współczesnego terroryzmu. Akcja serialu jest ukazana z perspektywy trzech Szwedzkich muzułmanek – ambitnej policjantki, nastolatek zafascynowanych ideologią Islamu, które chcą wyjechać do Syrii oraz matki, żyjącej w zamkniętym społeczeństwie pod rządami ISIS, próbującej uciec do Szwecji. Serial bardzo wciąga, jest świetnie nakręcony i niezwykle realistyczny 

5

Szybki Cash

Snabba Cash

Główne filmowe lokalizacje: Sztokholm (Szwecja)
Rok produkcji: 2021-2022
Ilość sezonów: 2
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Serial, w którym zderzają się losy trzech bohaterów – Leyi, Salima i Tima. Wszystkich łączy chęć szybkiego zarobku, przez co trafiają do sztokholmskiego półświatku. Niezwykły serial będący sequelem skandynawskiej trylogii filmowej „Szybki cash”. W 2022 roku ukazał się drugi sezon.

6

Ruchome Piaski

Störst av Allt

Główne filmowe lokalizacje: (Djursholm) Szwecja, Chorwacja
Rok produkcji: 2019
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Serial stanowiący ekranizację bestsellerowej powieści M. Persson Giolito – uznanej przez Svenska Deckarakademin za najlepszą nordycką powieść kryminalną w 2016 roku. Wielowątkowa historia będąca analizą strzelaniny w jednej z podsztokholmskich prywatnych szkół średnich. O morderstwo podejrzana jest Maja Norberg – 18-letnia uczennica szkoły. Historia jest opowiedziana z jej perspektywy – Opisy z aresztu i sali sądowej przeplatają się z opowieścią o tym, co wydarzyło się przed masakrą i co do niej doprowadziło. Dzięki szczegółowej narracji wyłania się obraz społeczeństwa, w którym różnice kulturowe i ekonomiczne stają się coraz większe.

Najlepsze seriale skandynawskie. Kalifat. Szwecja. Netflix
Najlepsze seriale skandynawskie. Snabba Cash. Szybki cash. Szwecja. Netflix
Najlepsze seriale skandynawskie. Ruchome piaski. Szwecja. Netflix

7

Karppi

Karppi

Główne filmowe lokalizacje: Helsinki (Finlandia)
Rok produkcji: 2018-2021
Ilość sezonów: 3
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Fiński serial kryminalny, w którym główna bohaterka, śledcza Sofia Karppi i jej partner Sakari Nurmi, badają tajemnicze morderstwa w Helsinkach. Każdy sezon poświęcony jest innemu śledztwu. Serial jest bardzo dobrze nakręcony, akcja jest dosyć szybka, a kiedy myślimy, że wiemy kto jest mordercą – nagle wszystko odwraca się do góry nogami. 

8

W pułapce

Trapped

Główne filmowe lokalizacje: Islandia
Rok produkcji: 2015-2019
Ilość sezonów: 2
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Islandzki serial kryminalny, którego akcja toczy się właśnie na Islandii. Must see nie tylko dla fanów skandynawskich kryminałów, ale i dla miłośników Islandii (zdjęcia są bardzo mocną stroną serialu). W małym miasteczku rybackim zostają znalezione okaleczone zwłoki mężczyzny. Trudne warunki pogodowe, sztorm, śnieżyca, odcięcie od reszty świata. Pozornie spokojne miejsce borykające się z problemem handlu ludźmi, przemocą wobec kobiet i kolejnymi morderstwami.

W pułapce zbrodni

Entrapped

Główne filmowe lokalizacje: Islandia
Rok produkcji: 2022
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Sequel serialu „W pułapce”. Wydaje się nam słabszy niż wcześniejsze serie, niemniej warto go obejrzeć dla tych krajobrazów. Akcja toczy się wokół morderstwa członka sekty, o które podejrzani są członkowie skandynawskiego gangu motocyklowego. 

9

Dziewczyna z Oslo

Bortført

Główne filmowe lokalizacje: Oslo, Izrael
Rok produkcji: 2021
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: Netflix  

Serial opowiada historię norweskiej dyplomatki, Alex, której córka Pia, wraz z dwójką izraelskich przyjaciół, zostaje porwana przez ISIS podczas wakacji w Egipcie. W tej historii matka nie cofnie się przed niczym, żeby tylko uratować córkę, wykorzystując nawet swoje największe prywatne sekrety. 

Najlepsze seriale skandynawskie. Karppi. Finlandia. Netflix
Najlepsze seriale skandynawskie. W pułapce. Trapped. Islandia. Netflix
Najlepsze seriale skandynawskie. W pułapce zbrodni. Entrapped. Islandia. Netflix
Najlepsze seriale skandynawskie. Dziewczyna z Oslo. Norwegia. Netflix

10

Zło jest zaraźliwe

Ivalo / Arctic Circle

Główne filmowe lokalizacje: Ivalo, Saariselkä, Rovaniemi, Helsinki (Finlandia)
Rok produkcji: 2018-2022
Ilość sezonów: 2
Gdzie obejrzeć: CDA – sezon 1 

Serial, którego akcja dzieje się w fińskiej Laponii. Niemiecki wirusolog przybywa do Ivalo, żeby zapobiec groźnej epidemii, która zagraża miejscowej ludności. Zdjęcia do serialu kręcono w wielu lokalizacjach, które odwiedzamy w północnej części Finlandii. W Polsce można obejrzeć tylko sezon 1.

11

Miasto niedźwiedzia

Björnstad

Główne filmowe lokalizacje: region Norbotten (Szwecja) 
Rok produkcji: 2020
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: serial był dostępny w HBO GO

Miniserial dramatyczny ukazuje problemy małej, lokalnej społeczności na północy Szwecji. Podczas meczu hokeja młodzieżowej drużyny, będącego jedną z nielicznych rozrywek tutejszej społeczności, dochodzi do gwałtu na nastoletniej dziewczynie. Serial powstał na bazie książki Frederika Backmana „Miasto niedźwiedzia”.  

12

Midnight Sun

Midnight Sun

Główne filmowe lokalizacje: Kiruna (Szwecja)
Rok produkcji: 2016
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: CDA 

W Kirunie dochodzi do bestialskiego morderstwa francuskiego obywatela, które na pierwszy rzut oka wygląda jak rytualny mord. Podejrzenie pada na społeczność Saamów, co rodzi dodatkowe uprzedzenia ze strony lokalnych mieszkańców. Śledztwo prowadzi paryska policjantka i miejscowy zastępca prokuratora. Zdjęcia do serialu powstały w szwedzkiej Laponii – Kirunie i okolicach. 

Najlepsze seriale skandynawskie. Zło jest zaraźliwe. Arctic Circle. Ivalo. Laponia. Finlandia.
Najlepsze seriale skandynawskie. Miasto niedźwiedzia. Szwecja. Laponia. HBO
Najlepsze seriale skandynawskie. Midnight Sun. Kiruna. Laponia. Szwecja.

13

Miasteczko na granicy

Sorjonen

Główne filmowe lokalizacje: Lappeenranta, Helsinki (Finlandia)
Rok produkcji: 2016-2019
Ilość sezonów: 3
Gdzie obejrzeć Netflix (serial oglądaliśmy jak byliśmy w Skandynawii, niestety w tej chwili nie jest dostępny w Polsce)

Inspektor Sorjonen, po wygranej walce z nowotworem przez jego żonę, przeprowadza się do pozornie spokojnego miasteczka na granicy fińsko-rosyjskiej, aby oddać się rodzinie. Spokój ten zostaje zakłócony przez śledztwa, które musi prowadzić na miejscu. Główny bohater jest postacią autystyczną i wyjątkowo skoncentrowany na pracy, co odbija się bezpośrednio na relacjach z żoną i córką. W Polsce dostępny jest jedynie film pełnometrażowy: „Miasteczko na granicy. Krwawe murale” na platformie Netflix.

14

Trom

Trom

Główne filmowe lokalizacje: Wyspy Owcze (Dania)
Rok produkcji: 2021-2022
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: Viaplay 

Hannis Martinsson, pochodzący z Wysp Owczych dziennikarz śledczy, otrzymuje niespodziewanie wiadomość od Sonji – swojej córki, o której istnieniu nie wiedział. Jest ona farerską aktywistką działającą na rzecz praw zwierząt, której życie jest w niebezpieczeństwie. Hannis natychmiast leci na Wyspy Owcze, gdzie okazuje się, że jego córka zaginęła a sprawa może mieć związek z wielorybnictwem. Dziennikarz rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie. Serial powstał na bazie farerskich kryminałów autorstwa Jógvana Isaksena. Sama akcja momentami jest dość przysypiająca, ale warto obejrzeć go dla krajobrazów.

15

Wisting

Wisting

Główne filmowe lokalizacje: Larvik, Oslo (Norwegia)
Rok produkcji: 2019 – 2022
Ilość sezonów: 3
Gdzie obejrzeć: Viaplay 

Norweski serial kryminalny, którego główny bohater, śledczy William Wisting, bada sprawę tajemniczych morderstw. W pierwszym sezonie trop pada na amerykańskiego seryjnego mordercę, a w śledztwo włącza się agentka FBI Maggie Griffin. Serial, który wciąga – wszystkie trzy serie obejrzeliśmy w kilka dni. Więc ostrzegamy.

16

Pod osłoną mroku

Den som dræber - Fanget af mørket

Główne filmowe lokalizacje: Dania
Rok produkcji: 2019-2023
Ilość sezonów: 3 
Gdzie obejrzeć: Viaplay 

Duński serial kryminalny. Seria brutalnych morderstw powoduje, że policja musi prosić o pomoc byłą profilerkę i ekspertkę od seryjnych morderców Louise Bergstein. Bardzo ciekawa fabuła, przez co po jednym odcinku, chce się obejrzeć kolejny. W 2023 roku Viaplay będzie emitowało trzeci sezon serialu.

Najlepsze seriale skandynawskie. Miasteczko na granicy. Sorjonen. Finlandia. Netflix
Najlepsze seriale skandynawskie. Trom. Wyspy Owcze. Dania. Viaplay
Najlepsze seriale skandynawskie. Wisting. Norwegia. Viaplay
Najlepsze skandynawskie seriale. Pod osłoną mroku. Dania. Viaplay

17

The Killing

Forbrydelsen

Główne filmowe lokalizacje: Dania
Rok produkcji: 2007 – 2014
Ilość sezonów: 3
Gdzie obejrzeć: Viaplay 

Chyba jedna z klasyk gatunku jeśli chodzi o skandynawskie seriale. Detektyw Sara Lund odbywa swoje ostatnie dni służby w policji w Kopenhadze. Ma przenieść się do Szwecji i zacząć pracę dla szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości. Jej plany zmieniają się, gdy znika 19-letnia dziewczyna. Okazuje się, że została brutalnie zgwałcona i zamordowana. Mroczny skandynawski klimat w najlepszym wydaniu. Skomplikowane sprawy kryminalne, nieprzewidywalna fabuła. 

18

Lilyhammer

Lilyhammer

Główne filmowe lokalizacje: Lillehammer (Norwegia)
Rok produkcji: 2012-2014
Ilość sezonów: 3
Gdzie obejrzeć: Netflix 

 

Serial ukazuje perypetie Franka Tagliano, amerykańskiego gangstera, który w ramach programu ochrony świadków trafia do mroźnej Norwegii. Serial ukazuje w luźny sposób próby dostosowania się do lokalnej społeczności, które z powodu różnic kulturowych nie zawsze są możliwe. A główny bohater nie do końca może pozostawić za sobą swoją przeszłość. Idealna odskocznia od skandynawskich kryminałów.

19

Facet na święta

Hjem til jul

Główne filmowe lokalizacje: Røros,  Oslo (Norwegia)
Rok produkcji: 2019-2021
Ilość sezonów: 2
Gdzie obejrzeć: Netflix 

Johanne, wieczna singielka, postanawia szybko znaleść partnera, którego przedstawi swojej rodzinie w trakcie Świąt. Norweski serial komediowy, idealny na zimowe wieczory – zwłaszcza w okresie świątecznym.

20

Świąteczna burza

Julestorm

Główne filmowe lokalizacje: Oslo (Norwegia)
Rok produkcji: 2022
Ilość sezonów: 1
Gdzie obejrzeć: Netflix

Norweski miniserial przedstawiający historie kilku osób, które w przedświąteczną noc utknęli na lotnisku w Oslo przez śnieżną burzę. 

Najlepsze seriale skandynawskie. The Killing. Dania. Viaplay
Najlepsze seriale skandynawskie. Lilyhammer. Norwegia. Netflix
Najlepsze skandynawskie seriale. Facet na święta. Norwegia. Netflix
Najlepsze skandynawskie seriale. Świąteczna burza. Norwegia. Netflix

Zobacz również

Sierpień | mood board AUGUST

mood & fav 1/ Kupiliśmy bilety lotnicze na Santorini. Stamtąd mieliśmy płynąć promem na inne Cyklady. Zarezerwowaliśmy noclegi. Zaplanowaliśmy podróż. I… Wszystko zmieniliśmy. Lecimy do

Czytaj więcej »