Lofoty 2024

7.10-11.10.2024
Warsztaty & wyprawa fotograficzna

Lofoty 2024

Warsztaty & wyprawa fotograficzna

Przestrzeń sypialni wypełnia intensywne pomarańczowe światło, które wpada przez okna na poddaszu, zlokalizowane po obu stronach rorbu. Spoglądam przez szybę; góry na wprost mnie mają nasycone barwy – od żółtego przez pomarańcz po czerwień. Przywodzą na myśl Ayers Rock (Uluru) – świętą skałę Aborygenów.

Zbiegam po schodach, narzucam na siebie sweter, wciskam na głowę kapelusz i otwieram drzwi wychodzące na taras przy samym morzu. Barwy malowane przez światło wschodzącego słońca, ciemne chmury nadciągające z naprzeciwka, pierwsze krople deszczu, tęcza i absolutna cisza – zapowiada się potężny sztorm, który tego dnia nadciągnie na Archipelag Północy. 

Ballstad. Godziny poranne.
– Widziałeś to?! – krzyczę do Marcina, za każdym razem widząc rozmaite przedmioty dosłownie przelatujące obok naszych okien.
Wiatr wiejący z prędkością znacznie przekraczającą 100 kilometrów na godzinę sprawia, że kabina, w której jesteśmy, zdaje się za moment podzielić los owych przedmiotów przelatujących za oknami, nawet jeśli nie w całości, to we fragmentach. Potężne huki, świsty i ulewny deszcz, który niesiony wiatrem pada poziomo. Poranek zlewa się z wieczorem, szarość, granat i odcinająca się biel domków zdają się jedynymi kolorami, jakie na te dni natura przewidziała w palecie barw. Zważywszy na ostrzeżenia i komunikaty o pozostaniu w domach, książki, karty, gorące napary, świece i stworzenie pozornej oazy spokoju zdają się najlepszą opcją na najbliższe dni. 

[ fragment naszej książki „Projekt Północ. Śnieg i sól morska” ] 

.warsztaty & wyprawa fotograficzna na Lofoty

Lofoty. Jedni zwą je najpiękniejszym miejscem na ziemi, a my zwiemy je też domem. Unikatowy archipelag za kołem podbiegunowym, na północy Norwegii, gdzie latem słońce nie zachodzi, a jesienią, zimą i wiosną – zorza polarna rozświetla arktyczne niebo. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, dziewicza natura, surowość szczytów na tle oceanu, dzikich, rajskich plaż oraz przytulne rorbu, z ogniem trzaskającym w kominku. Dynamiczna pogoda sprawa, że czasami jednego dnia doświadczamy czterech pór roku, a w ciągu kilkunastu minut, niczym w kalejdoskopie sceny zmieniają się, jak po naciśnięciu guzika: tęcza, deszcz, słońce, śnieg, zorza polarna!  Obserwujemy łosie przechadzające się pod naszymi oknami, orki – do perfekcji szlifujące swoje techniki polowań czy przepływające w oddali wieloryby. Opowiemy Ci wiele pięknych historii, przy kominku, przy świecach, kawie lub gorącej czekoladzie i domowych cynamonkach, pokażemy perełki Lofotów – w tym te ukryte, sekretne. Doświadczymy wspólnie magii a co najważniejsze… Bo przecież to idea całego tego wyjazdu – poprowadzimy butikowe, nietuzinkowe warsztaty fotograficzne połączone z wyprawą na Lofoty. 

.dla kogo

Fotografujesz, ale… 

➵ Czujesz, że nie potrafisz wyrazić siebie w swojej twórczości. Potrzebujesz uporządkowania wiedzy, wskoczenia na wyższy level (choćby z trybu auto na manual).

➵ Czujesz, że potrzeba Ci inspiracji, świeżości i nowego spojrzenia na światło, kompozycję i kadr.

➵ Uważasz, że „stoisz w miejscu” lub trudność sprawia Ci opowiadanie historii zdjęciami, spójność, tworzenie własnego stylu. 

➵ Marzysz o odwiedzeniu Lofotów i doświadczeniu czegoś niezwykłego.

Jeszcze nie fotografujesz lub fotografujesz telefonem…

ale chcesz rozpocząć swoją przygodę z fotografowaniem aparatem z wymienną optyką. 

Nasze warsztaty dedykowane są Osobom, które kochają fotografię podróżniczą i lifestyle’ową – niezależnie, czy określają siebie jako amatorów, czy profesjonalistów. Najważniejsza jest chęć nauczenia się czegoś nowego, poszerzenia swoich fotograficznych horyzontów i… Pasja do podróży – eksplorowania i doświadczania. Dzięki butikowemu charakterowi warsztatów, jesteśmy w stanie dostosować poziom do każdej Uczestniczki/Uczestnika i poświęcić czas na indywidualne rozmowy i zajęcia z każdym.

Nie jesteś pewna/pewny czy warsztaty są dla Ciebie? Napisz do nas.

 

.gdzie

Lofoty to wyspy połączone ze sobą mostami i podwodnymi tunelami, położone w północnej części Norwegii (Nordland), za kołem podbiegunowym. Mamy tutaj dwa miasta (Leknes i Svolvær) i wioski rybackie – jedną z naszych ulubionych wybraliśmy jako główną bazę wypadową – Ballstad. Zatrzymamy się w przytulnych, tradycyjnych rybackich kabin (rorbu) w Kræmmervika Havn. To tutaj poprowadzimy część teoretyczną warsztatów, skorzystamy z sauny z bajecznym widokiem, posiedzimy przy świecach, rozmawiając o fotografii, podróżach i Lofotach oraz będziemy celebrować wspólne śniadania. 

.moduły tematyczne

Życie na północy było i jest ściśle związane z rytmem natury i warunkami pogodowymi. Zmienność, która wpływa wpływa na atrakcyjność kadrów (dramatyczne światło, wiatr, sztormy) sprawia, że dni bywają nieprzewidywalne, a plan dnia nawet kilka razy w ciągu doby trzeba aktualizować. Spokojnie – jesteśmy na to przygotowani :) Nie zamykamy harmonogramu w sztywne ramy, a będziemy dostosowywać zajęcia, tak by te plenerowe i teoretyczne były adekwatne do pogody (przykładowo: w czasie sztormu zostaniemy w przytulnym rorbu i oddamy się zgłębianiu tajników obróbki cyfrowej). 

.część teoretyczna

1/ Podstawowa wiedza fotograficzna – o aparatach, obiektywach, o świetle, kompozycji
2/ Storytelling w fotografii podróżniczej i lifestyle – czyli jak opowiadać historie, kreować emocje malując je zdjęciami
3/ Znaczenie informacji w fotografii podróżniczej (lokalizacje, skąd czerpać inspiracje, interpretacja danych pogodowych, analiza map)
4/ Tworzenie Instagram Feed oraz portfolio – o budowaniu tożsamości i marki w sieci
5/ Edycja zdjęć (Adobe Lightroom, VSCO) – w tym godzina zajęć indywidualnych z każdą z Uczestniczek/Uczestników 
6/ Monetyzacja fotografii podróżniczej 
7/ Najlepszy aparat to ten, który zawsze masz przy sobie – o roli fotografii mobilnej

.część praktyczna

1/ Wykorzystanie wiedzy teoretycznej w plenerze – popularne spoty fotograficzne i ukryte perełki Lofotów
2/ Wykorzystanie światła w fotografii (warunki zastane)
3/ Storytelling – zdjęcia + filmiki (Instagram Stories)
4/ Fotografia zorzy polarnej (zakładając, że uda się ją złapać – wrzesień/październik to bardzo dobre miesiące zorzowe);
+ chcemy, by doświadczyć Lofotów, na różnych płaszczyznach, stąd dodatkowo:
5/ outdoorowe gotowanie, fotograficzne safari (próba fotograficznego uchwycenia zwierząt w naturze), hike – w zależności od warunków pogodowych i kondycji Uczestniczek/Uczestników, wspólna kawa w jednej z naszych ulubionych kawiarni

Informacja dodatkowa, o sprzęcie: pracujemy na sprzęcie CANON (aparat + obiektywy) + APPLE (iPhone 14 i 11). 

.co zabrać na Lofoty 

.sprzęt

⋖ aparat fotograficzny
⋖ obiektywy (w zależności od Twoich preferencji, zalecamy jednak obiektyw szerokokątny oraz jasne szkło do fotografii zorzy polarnej)
⋖ minimum 2 baterie  (warunki pogodowe na Lofotach są różne, wraz ze spadkiem temperatury spada również żywotność baterii, dlatego też warto zaopatrzyć się w więcej niż jedną baterię na zapas)
⋖ karta pamięci
⋖ statyw
⋖ power bank
⋖ laptop

.ubrania

Warunki pogodowe na Lofotach są zmienne. Bez odpowiedniego ubioru, spędzanie czasu na zewnątrz jest co najmniej utrudnione, a wręcz niemożliwe/niebezpieczne.

⋗ porządna kurtka przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa
⋗ buty trekingowe,
⋗ ciepłe skarpety
⋗ rękawiczki
⋗ czapka
⋗ plecak 
⋗ ciepła i wygodna odzież (polecamy wełnę)
⋗ strój kąpielowy
⋗ lampka czołowa

.terminy, cena i polityka zwrotów

Poniżej znajdziesz dostępne terminy warsztatów

 

Kliknij wybrany termin i rozwiń detale

Wielkość grupy: max 6 osób
Język warsztatów: polski
Cena: 7000,00 zł / w przypadku płatności jednorazowej: 6500,00 zł

Płatność w częściach:
część 1: 1500,00 zł (w momencie rezerwacji – bezzwrotna)
część 2: 2000,00 (do 15.07.2024)
część 3: 2000,00 zł (do 15.08.2024)
część 4: 1500,00 zł (do 15.09.2024)

Polityka zwrotów:
➵ część 1 jest warunkiem rezerwacji miejsca – nie podlega zwrotowi
➵ odwołanie do 90 dni przed rozpoczęciem warsztatów: zwrot 50 % całości kwoty (w przypadku opłacenia rat 1-3 lub całości)
➵ odwołanie do 30 dni przed rozpoczęciem warsztatów: zwrot 30% wpłaconej kwoty (w przypadku opłacenia rat 1-4 lub całości)

.co zawiera cena

⋖ udział w części teoretycznej i praktycznej warsztatów
⋖  indywidualna godzina zajęć poświęconych obróbce cyfrowej w Adobe Lightroom i VSCO
⋖ 4 noclegi we tradycyjnej kabinie,
⋖ minisesja zdjęciowa zrobiona przez nas każdemu z uczestników
⋖ wspólne wyjście do tradycyjnej sauny, z widokiem na ocean
⋖ możliwość transportu w dniu rozpoczęcia warsztatów i zakończenia warsztatów  (z Leknes). 
⋖ wspólne śniadania – owsianki, gofry etc. (wyślemy ankietę z preferencjami)
⋖ lodówka z podstawowymi produktami, w tym lokalnymi
⋖ przekąski podczas zajęć terenowych.

.czego nie zawiera cena

⋗ bilety lotnicze i transport na Lofoty oraz na wyspach (zapewniamy doradztwo w zakresie dopasowania lotów, znalezienia transportu na Lofoty)
⋗ koszt ubezpieczenia turystycznego
⋗ posiłki poza wskazanymi w sekcji co zawiera cena
⋗ prywatne zakupy (każdego dnia będzie istniała możliwość transportu do sklepu)
⋗ pamiątki

Ważne: Przed warsztatami każda z Osób uczestniczących w warsztatach/wyprawie podpisuje dokument z klauzulą o podejmowaniu wszystkich czynności na własne ryzyko. 

Liczba miejsc jest bardzo ograniczona – kto pierwszy ten szuka z nami owiec, orek, orłów i łosi na Lofotach :)

hello@seasaltandsnow.com
martidamska@gmail.com

.o prowadzących

Martyna

Fotografując od najmłodszych lat, przechodząc ze świata fotografii analogowej do cyfrowej, zawsze  wiedziała, że w fotografii, poza światłem ważne są dla niej opowieści i łapanie ulotnej, nieoczywistej magii w codzienności. Zajmuje się fotografią i filmami podróżniczymi, lifestyle’owymi i komercyjnymi. Jej największą inspiracją jest natura – kocha surowe nordyckie krajobrazy, zimę, sztormy, dzikość, dynamikę i zmienność, tak charakterystyczną dla jej ukochanej Północy. Uwielbia przytulne kabiny i hygge klimat. Komercyjnie współpracowała z wieloma brandami zagranicznymi i polskimi oraz brała udział w wyjątkowych projektach m.in.: Visit Estonia, Zamek Książ, Bachleda Luxury Hotel, Sheraton, Mitsubishi Motors, Samsung, Pandora, Nespresso, La Roche-Posay, IKEA, ASUS, Lavazza, Ecco. 

Marcin

Fotograf, pilot drona. Najsilniej inspiruje go przyroda, ale też smaki. Rozkochany w nordyckich krajobrazach, uwielbia bawić się światłem. Od lat, komercyjnie zajmuje się też marketingiem w sieci. Jest znakomitym researcher’em. Godzinami potrafi obserwować dziką przyrodę – czekając na renifery, łosie czy wieloryby. Pasjonat kawy i kreowania smaków, nowych potraw, pracujący aktualnie nad nowym projektem kulinarno-fotograficznym. Razem z Martyną brał udział w projektach komercyjnych. m.in: Visit Estonia, Zamek Książ, Bachleda Luxury Hotel, Bridgestone, Odkryj Auto, Camp Ripan. 

.garść wspomnień z ostatnich warsztatów