Dania w Polsce kojarzy się głównie z Kopenhagą, Legolandem oraz Bornholmem. Ten niewielki kraj ma do zaoferowania jednak znacznie więcej. Nasze serca skradła Jutlandia Północna. Sielski region otoczony z jednej strony Bałtykiem a z drugiej Morzem Północnym. W tym poście znajdziesz 10 wyjątkowych miejsc w Jutlandii Północnej, które musisz odwiedzić.
1
Miejsce spotkań dwóch mórz
Grenen
Grenen to miejsce gdzie spotykają się dwa morza – Morze Północne i Morze Bałtyckie. Na końcu cypla można stanąć jedną nogą w wodach cieśniny Skagerrak, a drugą – w wodach cieśniny Kattegat. Woda tutaj ma dwa różne kolory, a fale płyną z dwóch różnych stron. Pływanie tutaj jest surowo zabronione w związku z prądami morskimi. W okolicach Grenen prawie codziennie można spotkać foki. W pobliskich wodach zaobserwowano również wieloryby, delfiny czy morsy. Grenen to także popularne miejsce do obserwacji ptaków.
Informacje praktyczne: Na sam cypel można dostać się dwoma sposobami z parkingu przy Skagen Bunkermuseum. My wybraliśmy się pieszo, idąc w jedną stronę Nordstrandsvej, a wracając plażą przy cieśninie Kattegat. Droga w jedną stronę trwa około 30 minut. Niestety, idąc Nordstrandsvej piasek jest dość grząski, a po deszczu tworzą się ogromne kałuże, bo jeżdżą nią traktory. Droga nie jest zacieniona – pamiętajcie zabrać ze sobą wodę.
Drugą możliwością jest dostanie się na cypel z wykorzystaniem Sandormen – traktorów z przyczepianymi wagonikami. Kursują one codziennie między kwietniem a październikiem. Koszt to 35 DKK (w dwie strony). Można płacić tylko gotówką. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie internetowej.
2
Duńska pustynia
Råbjerg Mile
Råbjerg Mile to migrująca wydma, która położona jest około 60 kilometrów od Skagen. Można poczuć się tutaj trochę jak na pustyni. Nic dziwnego – jest to największa tego typu wydma w Europie Północnej. Rozciąga się na obszarze około 1 kilometra szerokości i 1 kilometra długości. W najwyższym punkcie jest ona wysoka na 40 metrów. Porusza się ona z prędkością około 15 metrów na rok, w stronę Grenen. Pomimo prób zalesiania, za około 100-200 lat będzie pokrywać główną drogę do Skagen. O skali przesuwania się wydmy może świadczyć znajdujący się blisko tzw. Kościół Pokryty Piaskiem (Sankt Laurentii Kirke). Kościół ten został opuszczony w XVIII wieku ze względu na przemieszczającą się wydmę – kiedy zaczęła przykrywać drzwi wejściowe. Dziś pozostała jedynie wieża, wystająca ponad piasek, resztę zburzono. Informacje praktyczne: Na obszar Råbjerg Mile można dostać się o każdej porze dnia i nocy – wstęp jest wolny od opłat. Przy wydmie znajduje się parking, na którym można zostawić auto, kierując się drogą nr 40 ze Skagen. W pobliże wydmy można się dostać również autobusem 99, kursującym na linii Kandestederne – Grenen (Skagen).
3
Nawiedzona latarnia morska
Hirtshals Fyr
Jedna z najpiękniejszych latarnii morskich położonych nad brzegiem Morza Północnego. Wysoka na 35 metrów – położona na 22-metrowym szczycie – Stenbjerg. Działa od 1863 roku. Jej światło dociera na odległość nawet 25 mil morskich. W pobliżu udostępnione są do zwiedzania bunkry – pozostałości po II wojnie światowej (bez opłat). Można wejść na szczyt latarni – koszt to 20 DKK.
Z Hirtshals Fyr wiąże się straszliwa legenda. Pierwszy latarnik powiesił się na szczycie latarni zaledwie po 19 dniach pracy. Winą obarczono „Strasznego Piotra” (Greulige Peter) – pół człowieka, pół ptaka, którego życie zostało zakłócone przez wybudowaną latarnię. Ponoć dopiero egzorcyzmy pozwoliły na pozbycie się jego z tego obszaru.
4
Tam gdzie morze zabiera domy
Lønstrup
Lønstrup to niewielka miejscowość – stara osada rybacka, położona nad Morzem Północnym. Dziś miejscowość, oprócz połowów ryb, jest znana z ceramiki i rzemiosła. Idąc główna ulicą tego niewielkiego miasteczka można co chwilę trafić na kolorowe pracownie artystyczne, galerie sztuki czy niewielkie atelier. Ponadto Lønstrup jest to miejsce konieczne do odwiedzenia w Jutlandii Północnej z jeszcze innego powodu – niesamowitych klifów, które rozciągają się na długości około 12 kilometrów. Na ich górze wybudowane są domy letniskowe. Niestety co roku morze zabiera około 2 metry klifów. Na ich samej górze można znaleźć ostrzeżenia i apele o podjęcie walki z naturą – w innym przypadku za kilkanaście lat te domy runą w dół.
Bardzo lubimy spacerować po klifach idąc ulicą Klitbakken w górę. Z góry rozciąga się niesamowity widok. Polecamy na zachód słońca. Można również zaparkować samochód na bezpłatnym parkingu przy Kysten, tuż przy plaży i ruszyć szlakiem prowadzącym na klif.
5
Samochodem na plaży
Nørlev Strand
Plaże w Danii są przepiękne, szerokie, piaszczyste. Idealne do plażowania i nie tylko. Co byście powiedzieli na małą przejażdżkę własnym samochodem, po plaży, tuż nad brzegiem morza? Jedną z naszych ulubionych plaż, na które wjeżdżaliśmy Fordziakiem była plaża Nørlev Strand, położona tuż koło domu, w którym się zatrzymaliśmy.
Zobacz również: Dom na wydmach. Jutlandia Północna
6
Białe domki na plaży
Løkken
Około 500 białych kabin plażowych, ustawionych na plaży. Większość domków plażowych jest własnością miejscowych, którzy kupują licencję od gminy, a następnie nabywają kabinę na plaży. Obowiązują specjalne przepisy dotyczące wielkości kabin plażowych. Często są dziedziczone z pokolenia na pokolenie, ale licencja i tak musi zostać nabyta za pośrednictwem gminy. Zabronione jest nocowanie w tych domkach.
7
Bunkry na plaży
Løkken
Løkken, oprócz domków na plaży, znane jest również z bunkrów, które z roku na rok coraz bardziej pochłania morze. Wybudowane w trakcie II wojny światowej na zboczach klifów. Od 1945 roku morze pochłonęło około 90 metrów wybrzeża, przez co większość bunkrów zsunęła się po zboczach i dziś znajduje się praktycznie na samym brzegu plaży. Bateria była obsługiwana przez niemiecką marynarkę wojenną, a jej zadaniem było zapobieganie lądowaniu aliantów w Løkken. Z małego miasteczka rybackiego istniały dobre połączenia drogowe w głąb lądu, dlatego siły niemieckie uważały, że istnieje znaczne ryzyko, że alianci mogą spróbować lądowania w pobliżu. W rezultacie niemiecka marynarka wojenna rozmieściła baterie na północ i południe od Løkken jesienią 1942 i na początku 1943 roku. Do części bunkrów można wejść.
8
Znikająca latarnia morska
Rubjerg Knude Fyr
Chyba nie ma bardziej znanego obrazka z Jutlandii Północnej niż latarnia morska zatopiona w piaskach ogromnej wydmy. To Rubjerg Knude Fyr. Zlokalizowana pomiędzy Løkken a Lønstrup. Co roku jest ona odwiedzana przez około 200 000 turystów. Zbudowana została w 1899 w roku. Od tego czasu coraz bardziej była przykrywana przez piasek. Dodatkowo wskutek zabierania klifu przez morze – znajdowała się ona coraz bliżej krawędzi, W 1899 roku dzieliło ją od linii brzegowej 200 metrów. W 2018 roku szacowano, że jeżeli zostanie w ówczesnym miejscu, runie w dół około 2023 roku. Podjęto decyzję o przeniesieniu jej 70 metrów dalej, co zostało zrealizowane w 2019 roku – przeprowadzka latarnii rozpoczęła się 22 października o 9:15, a zakończyła tego samego dnia o 14:35. Początkowo sądzono, że latarnia może bezpiecznie stać w okresie 40 lat. Niestety obecnie zweryfikowano te dane i zgodnie z szacunkami kolejna relokacja będzie konieczna już za 20 lat. Rubjerg Knude Fyr to przykład walki człowieka z naturą.
Informacje praktyczne: Przy drodze znajduje się dość spory, bezpłatny parking. Do latarnii morskiej prowadzi nieutwardzona droga. Spacer trwa około 20 minut, jest przyjemny pośród m.in. pastwisk, na których spotkać można wiele owiec. Do latarnii morskiej można wejść – bezpłatnie. Z jej góry rozpościera się przepiękna panorama na Jutlandię Północną oraz Morze Północne. Polecamy zwłaszcza na zachód słońca.
9
Kraina Hobbitów
Kettrup Bjerge
Między Saltum a Grønhøj leży pagórkowaty krajobraz Kettrup Bjerge. Z licznymi wzgórzami i zielonymi łąkami Kettrup Bjerge jest wspaniałym miejscem wypoczynku dla miłośników przyrody. Stojąc na górze ma się wrażenie, jakby oglądało się jedną z hobbickich krain – pełną domów pochowanych w wydmach, wśród zielonych traw. Ze względu na swoją przyrodę i pagórkowaty krajobraz góry Kettrup są popularnym obszarem spacerowym. Z najwyższego wzgórza Ørnbjerg, które z 43 metrami wznosi się ponad resztę krajobrazu, można uzyskać piękny widok na całą okolicę. W Ørnbjerg znajdziesz również fortyfikacje przybrzeżne z 23 bunkrami i stanowiskami armat – relikt z II wojny światowej.
1o
Zimne Hawaje
Klitmøller
Cold Hawaii to nazwa, którą surferzy nadali 50-kilometrowemu wybrzeżu w Thy na północno-zachodnich wybrzeżach Jutlandii, które rozciąga się od Hanstholm na północy do Agger Tange na południu. Nazwa Cold Hawaii wzięła się od obszarów szczególnych wiatrów i warunków pogodowych, z których słyną również miejsca do surfowania na wyspach amerykańskich Hawajów.
Surferzy w Cold Hawaii nie skupiają się wyłącznie na samym Klitmøller, również Agger Tange na południu oraz Vorupør i Hanstholm w północnym obszarze Thy. Te liczne miejsca do surfowania sprawiają, że obszar ten jest wyjątkowy, bo niezależnie od warunków wietrznych zawsze będzie jedno optymalne miejsce – pod warunkiem oczywiście, że jest wiatr.
Marti… wszyscy czekamy, żeby zobaczyć Cię właśnie tam, sunącą na desce 🙂
Zobacz również
Laponia. Samochodem z piątką psiaków
Samochodem do Laponii Gdańsk – Jukkasjärvi. Samochodem, z piątką psiaków na koło podbiegunowe. Poniżej znajdziecie rozpisaną trasę – wraz z namiarami na airbnb, w których
Malmö przewodnik | Malmö travel guide
Malmö to mekka kulinarna – tutaj szwedzka kuchnia przeplata się z trendami z całego świata (wierzcie mi, żaden smakosz ani miłośnik kawy nie będzie tu
Półwysep Falsterbo – najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem. Skåne
Biały piasek sypki jak mąka. Krystalicznie czysta woda. Malownicze wydmy i maleńkie kolorowe domki. Tu określenia: #picturesque i #speechlessplaces są jak najbardziej uzasadnione. Przyrodnicze raje, których