Fika. Szwedzka przerwa na kawę i ciasto. Chyba jeden z naszych ulubionych skandynawskich zwyczajów, który celebrujemy nie tylko podczas podróży, ale również w domu. Kardemummabulle. Kardamonki. Popularny szwedzki deser. Obiecałem podzielić się z Wami moim przepisem – znajdziecie go poniżej.
Kardamonki w Szwecji ustępują popularności chyba tylko bułeczkom cynamonowym (kanelbullar). Istnieją dwa rodzaje kardamonek – tradycyjne kardemunnabulle, czyli bułeczki w formie zawijańca oraz kardemummaknutar, gdzie ciasto jest krojone w paski i zawijane w luźny supeł.
Przepis na kardamonki
Składniki – ciasto:
0,5 kg mąki pszennej (nie ma tutaj znaczenia typ mąki – testowałem na różnych i zawsze wychodziło super)
250 ml mleka (podgotować – powinno być letnie)
50 g cukru (używam trzcinowego)
1/4 kostki drożdży świeżych (około 25 g – można użyć suszonych drożdży, ale ciasto jest mniej puszyste)
1/3 kostki miękkiego masła (około 75 g)
łyżeczka soli
średnie jajko
opcjonalnie: 4 kostki czekolady gorzkiej
Składniki – nadzienie:
1/4 kostki masła
dwie łyżki cukru
opakowanie kardamonu (najbardziej lubię kupowany w Szwecji, marki Santa Maria – możecie znaleźć w każdym sklepie ICA)
Przygotowanie:
1/ Przygotowanie zaczynu drożdżowego. Pokruszone drożdże wrzucamy do miseczki, dodajemy do tego ciepłe mleko, łyżkę cukru oraz 3-4 łyżki mąki. Wszystkie składniki (oprócz czekolady) musimy wymieszać tak, aby się połączyły, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (20 minut)
2/ Ciasto. W tym czasie w większej misce dodajemy wszystkie pozostałe składniki na ciasto (mąkę, cukier, masło, sól i jajko) i zaczyn drożdżowy, jeśli już wyrósł. Możemy przejść do ugniatania ciasta. Zawsze robię to ręcznie. Ciasto ugniatam przez około 5-10 minut. Na początku będzie bardzo kleiste, z czasem powinno odchodzić od ręki – to oznacza, że już jest ok. W trakcie ugniatania powinniśmy czuć jak robi się puszyste. Jeśli stwierdzimy, że jest za bardzo kleiste – dodajmy mąki. Czasem lepiej dodać na początku mniej mąki i ją stopniowo uzupełniać. Kiedy ciasto jest wyrobione – przykrywamy ściereczką i odkładamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (na około godzinkę – ciasto powinno co najmniej podwoić swoją wielkość).
3/ Nadzienie. W małym garnuszku rozpuszczamy masło i mieszając, dodajemy cukier oraz kardamon. Po połączeniu składników, ściągamy garnuszek z palnika. Oczywiście, jeśli lubimy więcej nadzienia, czy też bardziej słodkie – możemy zwiększyć ilość masła i cukru.
4/ Przygotowanie kardamonek. Po wyrośnięciu ciasto dzielimy na dwie części. Każdą z nich rozwałkujemy na prostokąt i rozsmarujemy nadzienie. Zwijamy ciasto w rulon i kroimy na kilkucentymetrowe kawałki. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli robimy kardamonki z czekoladą – kruszymy ją na kawałki i wbijamy w każde ciastko (2-3 kawałeczki). Czekamy jeszcze około 20 minut, żeby ciasto lekko wyrosło.
5/ Pieczenie. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Wkładamy kardamonki do środka na około 25 minut (ciasto powinno być zarumienione). Upieczone kardamonki można polać lukrem lub białą czekoladą, albo posypać cukrem pudrem.
Smacznego.
Zobacz również
6 powodów, dla których warto wybrać prom Polferries Nova Star z Polski do Szwecji
Uwielbiamy promy, kiedy tylko mamy możliwość wybieramy je jako środek transportu do Skandynawii. Czas na morzu to czas odpoczynku – totalne odcięcie od Internetu pozwala
Laponia. Samochodem z piątką psiaków
Samochodem do Laponii Gdańsk – Jukkasjärvi. Samochodem, z piątką psiaków na koło podbiegunowe. Poniżej znajdziecie rozpisaną trasę – wraz z namiarami na airbnb, w których
Cabin in the middle of nowhere. Wyjątkowa chatka airbnb w Szwecji
Kojarzycie z Pinterest te wszystkie urocze cabin in the middle of nowhere – do których człowiek ma ochotę zrobić natychmiastowy teleport, gdy tylko ujrzy ich