Biały piasek sypki jak mąka. Krystalicznie czysta woda. Malownicze wydmy i maleńkie kolorowe domki. Tu określenia: #picturesque i #speechlessplaces są jak najbardziej uzasadnione.
Przyrodnicze raje, których zdjęć na Pinterest czy popularnych travel blogach i instagramach próżno szukać. Ok. Może pojedyncze. Miejsca, których nie wykreowały social media. Mało tu komercji. Za to piękna – ogrom. Nie okłamię Was pisząc, że są to najpiękniejsze plaże, jakie odwiedziłam nad Bałtykiem.
1/ Skanör-Falsterbo – Riviera Skåne
2/ Kolorowe domki na plażach w Skåne
3/ Måkläppen
4/ Ljunghusen – biała plaża, wrzosy i unikatowe domki
5/ Informacje praktyczne
Skanör-Falsterbo – Riviera Skåne
Jest jeden z gorących sierpniowych weekendów. Temperatura 30 stopni (tak, Szwecja to nie kraj wiecznej zimy). O miejsce parkingowe w Skanör przy plaży w szczycie sezonu, w połowie dnia nie jest lekko. Parkujemy w miasteczku. Jest przeurocze. Średniowieczne domki. Dużo kwiatów. Malwy. W różnych kolorach.
Wchodzimy na plażę. Z daleka widać już urocze kolorowe domki. Wydmy. I przepiękny błękit i lazur morza. Serio? Czy ja jestem nad Bałtykiem?
Kiedy stopy dotykają białego piasku, już wiem, że kocham to miejsce. Brak tu parawanów, solonej kukurydzy. Jest sporo ludzi, ale… Tu wszyscy dbają o przestrzeń. Człowiek nie siedzi na człowieku. Nie ma typowego dla plaż w Polsce w sezonie hałasu. Słychać szum fal. Szwecja.
Siadamy na wydmach. Tak. Tu wolno.
Kolorowe domki na plażach w Skåne
Te urocze domki to kabiny kąpielowe. Altanki plażowe. Są własnością prywatną. Służą jako przebieralnie, przechowalnie sprzętu plażowego, zabawek. Jest ich tu sporo. Wzdłuż plaż gminy Vellinge ponad 1000. Nie wydaje się nowych pozwoleń na budowę kabin, znajdują się one w rezerwatach przyrody, chronionych obszarach. Ich remonty, renowacje obwarowane są regulacjami prawnymi. Właściciele kabin kąpielowych nie mogą więc dowolnie ich przenosić, zmieniać, wyburzać. Eh… Żegnajcie marzenia o moim pierwszym szwedzkim domku;)
Måkläppen
Rezerwat przyrody na półwyspie Falsterbo. Rafa piaskowa zmienia kształt pod wpływem wiatru i prądów morskich. Wygląda zjawiskowo z lotu ptaka. Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Szwecji. Miejsce lęgowe ptaków i fok. Aby chronić dziką przyrodę, rezerwat można odwiedzać jedynie tylko przez 3 miesiące w roku (1 listopada-31 stycznia). Nie wykonaliśmy więc zdjęć – ani filmów z drona.
Ljunghusen – biała plaża, wrzosy i unikatowe domki
Białe domki kąpielowe. Przepiękne wydmy i wrzosy. Magia! Szczególnie podczas zachodów słońca.
*Ljung – to w jęz. szwedzkim wrzos!
Informacje praktyczne
Jak dojechać do Skåne
Autem lub środkami transportu publicznego z Malmö ( około 30 km). Polecam Wam pobrać apkę Skånetrafiken – z nią bez problemu zaplanujecie trasy w Skåne.
Do Skåne dostaniecie się samolotem (oprócz Malmö alternatywą są również loty do Kopenhagi) lub promem (bezpośrednio Unity Line na trasie Świnoujście – Ystad oraz TT Line na trasie Świnoujście – Trelleborg albo Stena Line na trasie Gdynia – Karlskrona, a stamtąd do Malmö jest 200 km).
Parkingi
Znajdziecie je przy plażach. W Skanör jest parking płatny (pierwsza godzina jest darmowa) i bezpłatny (bliżej rezerwatu). Jest też parking dla camperów.
Gdzie zjeść na Półwyspie Falsterbo
W Skanör przy plaży jest kilka restauracji (rybne) i bar plażowy. W barze można kupić kanapki, przekąski i lody – polecam.
Jadąc na Półwysep Falsterbo będziecie mijać klimatyczną kawiarnię/ piekarnię Anna’s Bakery. Warto w niej zaopatrzyć się np. w kanapkę Skagen lub z klopsikami szwedzkimi i marynowanymi buraczkami, a także w świeżo wypiekane kardamonki/ cynamonki.
Na desery i lody – Da Aldo.
Z psami
W Skanör prawa strona plaży (od wjazdu) jest dog friendly. Podróżując z psiakami do Szwecji pamiętajcie o obowiązku rejestracji wjazdu psa na teren państwa. Więcej znajdziecie we wpisie Podróże z psem do Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii i na Islandię.
Toalety, prysznice i woda pitna
Na każdej z plaż są bezpłatne publiczne toalety – przy plaży w Skanör również prysznice (Szwecjo! Uwielbiam Cię). Dlaczego w Polsce tak nie jest?). Są też krany z wodą pitną. W całej Szwecji woda jest znakomitej jakości. Można pić prosto z kranu. Zabierzcie więc koniecznie swoje butelki.
Zobacz również:
Camp Ripan. Hotel w sercu szwedzkiej Laponii | Camp Ripan. Hotel at the heart of Swedish Lapland
Camp Ripan to wyjątkowy hotel w sercu szwedzkiej Laponii, położony za kołem podbiegunowym, gdzie latem słońce nie zachodzi, a w czasie nocy polarnej nie wschodzi.
Jakie ubrania zapakować zimą do Laponii
Zima w Laponii. Przed oczami masz zapewne renifery, zaprzęgi husky, zorzę polarną tańczącą na arktycznym niebie, lodołamacze przebijające się przez lodowe kry, śnieg, tony śniegu,
Samochodem, samolotem, promem. Jak najtaniej i najszybciej na Lofoty
Samochodem na Lofoty Samochodem na Lofoty można dostać się wybierając jedną z kilku alternatywnych tras. Jedną z nich (przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Szwecję)