Renifer w Laponii

Laponia. Samochodem z piątką psiaków

Samochodem do Laponii

Gdańsk – Jukkasjärvi. Samochodem, z piątką psiaków na koło podbiegunowe. Poniżej znajdziecie rozpisaną trasę – wraz z namiarami na airbnb, w których zatrzymaliśmy się po drodze.

ETAP I Prom Gdańsk – Nynäshamn (o podróży promem przeczytasz więcej w tym wpisie soon) / 18 h na morzu
ETAP II Nynäshamn – Klockestrand (airbnb, dom, w którym się zatrzymaliśmy znajdziecie tutaj; przesympatyczni, bardzo gościnni i pomocni Gospodarze, pamiętajcie o naszej zniżce) / 516 km
ETAP III Klockestrand – Blåsmark (airbnb, chatkę niczym z Pinterest, w której nocowaliśmy, znajdziecie tutaj, a zniżka tutaj) / 398 km
ETAP IV Blåsmark – Jukkasjärvi / 392 km

Laponia samochodem FAQ

Czy mieliście łańcuchy?
Nie. Jest to trasa międzynarodowa – jest odśnieżana (oczywiście zdarzają się odcinki – czasami spore – zaśnieżone i oblodzone, ale nie są to warunki na łańcuchy). Inaczej sprawa wygląda z tirami – ale nie zakładam, że czytają ten tekst zawodowi kierowcy. Jeżeli chodzi o dojazdówki w Laponii – też są w dobrym/bardzo dobrym stanie, problemy mogą się pojawić jedynie przy dość wysokim kącie nachylenia.
Czy drogi w Szwecji są dobrej jakości, czy początkujący kierowca, albo ktoś kto mało jeździ poradzi sobie na trasie?
Drogi są dobrej jakości – uwielbiamy jeździć w Skandynawii. Zdarza się, że drogi są oblodzone, zaśnieżone, a warunki po prostu trudne. Musicie obiektywnie i rozsądnie ocenić swoje umiejętności jazdy w warunkach zimowych.
Czy na trasie do Laponii są restauracje, parkingi, stacje benzynowe?
Tak. Niemniej im dalej na Północ tym częstotliwość stacji benzynowych maleje – zdarza się, że 100-150 km. Są za to stosunkowo często małe parkingi przy drodze – tip dla osób, które tak jak my podróżują z psiakami.
Czy na trasie do Laponii często spotykaliście zwierzęta?
Im dalej na Północ – tak. Renifery. Łosie. Zające. Rozwaga i czujność przede wszystkim!!! Zbyt wiele zabranych żyć po drodze widzieliśmy.
Czy polecasz jazdę nocą?
Wszystko zależy od umiejętności kierowcy i preferencji.
Tipy dla kogoś, kto pierwszy raz planuje podróż do Laponii autem?
Dokładne zaplanowanie trasy (wraz z noclegiem/-ami), uwzględnienie tego, że jest zima, warunki są trudne i różne rzeczy po drodze mogą się wydarzyć (awaria, wypadek – np po drodze miał miejsce karambol w okolicach Sztokholmu, sporo aut, droga zablokowana, objazdy, intensywne opady śniegu i kilka godzin drogi więcej…). Dodatkowe oświetlenie – montowane z przodu auta lub na dachu (reflektory). Przydają się też odmrażacze i latarki czołowe.

Zobacz również

Samochodem na Lofoty

Zawsze robimy wszystko inaczej. Mniej standardowo. I tym razem nie było inaczej. Do Norwegii, na Lofoty, wyruszyliśmy autem, z piątką psiaków. Nie przez Niemcy i

Czytaj więcej »