Droga na Lofoty. Jak najtaniej i najszybciej dostać się na Lofoty

Samochodem, samolotem, promem. Jak najtaniej i najszybciej na Lofoty

Samochodem na Lofoty

Samochodem na Lofoty można dostać się wybierając jedną z kilku alternatywnych tras. Jedną z nich (przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Szwecję) opisaliśmy w poście Samochodem na Lofoty. Jest to trasa najczęściej wybierana przez nas.

Drugą alternatywną trasą jest przez Szwecję. Możemy tutaj przede wszystkim popłynąć promem z Polski:

1 Gdańsk-Nynäshamn – (prom Polferries)(zobacz post: Promem do Szwecji. 18 godzin na morzu – jadąc przez Kirunę i Narwik mamy do pokonania 1700 km (około 21 godzin), zaś kierując się do Bodø na prom na Lofoty mamy do pokonania 1235 km (około 15 godzin);

2. Gdynia – Karlskrona (prom Stena Line) 2100 km (około 26 godzin) jadąc przez Kirunę i Narwik lub 1660 km (ok. 20 godzin) jadąc do Bodø na prom na Lofoty;

3. Świnoujście-Ystad (Unity Line) lub Świnoujście – Trelleborg (TT Line) – około 2300 km (około 27 godzin) przez Kirunę i Narwik lub blisko 1800 km (ponad 21 godzin) jadąc do Bodø na prom na Lofoty.

Ewentualnie można również kierować się przez Danię i Norwegię z opcją promu z Hirtshals do Kristiansand (Color Line lub Fjord Line. Trasa z Gdańska przez Hirtshals (Dania), Kristiansand do Bodø to ponad 2700 km i 33 godziny jazdy samochodem.

Samolotem na Lofoty

Najszybszą opcją dostania się na Lofoty są loty. Niestety z Polski nie istnieje bezpośrednie połączenie lotnicze na archipelag. Zatem jak dostać się samolotem na Lofoty?

Na Lofotach funkcjonują dwa lokalne lotniska w Leknes i Svolvær. Z obu lotnisk można dostać się do Bodø (kilka razy dziennie). Loty obsługiwane są przez Widerøe. Istnieje kilka możliwości na podróż samolotem do Bodø. Przede wszystkim z Warszawy można lecieć linią Norwegian, z przesiadką w Oslo (czas przesiadki to około 2-3 godziny). Za sam bilet w dwie strony można zapłacić około 1600,00 zł (w chwili gdy piszę ten post jest to cena za lot w terminie 22-27 października 2023). Cena może być jeszcze niższa – warto korzystać tutaj z kalendarza niskich cen
Oprócz tego, w sezonie wakacyjnym 2024 uruchomione zostaną loty bezpośrednie z Oslo (codziennie) oraz z Bergen (dwa razy w tygodniu). 

Oprócz lotów do Bodø (lub bezpośrednio z Oslo czy Bergen) można się dostać na Lofoty lecąc do Tromsø linią Wizzair bezpośrednio z Gdańska. Przykładowo cena samego biletu od osoby za lot w dwie stron 22-29 października 2023 roku wynosi około 480,00 zł. Jednak często można dolecieć za około 109,00 zł w jedną stroną – samolot lata nawet cztery razy w tygodniu. Z Tromsø na Lofoty można dostać się promem, autobusem lub wypożyczając samochód (około 7 godzin).

Warto rozważyć również lot z Warszawy do Harstad/Narvik (Evenes). Lot z przesiadką w Oslo trwa około 6 i pół – 8 godzin i jego koszt w dwie strony wynosi nawet 1500,00 zł. Obsługiwany jest on przez linię Norwegian. Z lotniska kursuje bezpośredni autobus na Lofoty.

Kolejną opcją jest lot bezpośredni z Gdańska do Trondheim-Værnes (często bilety zaczynają się od 39 zł – linię obsługuje Wizzair – przykładowa kalkulacja dla 22 – 29 października 2023 roku wynosi niecałe 110,00 zł. Z Trondheim kursuje pociąg do Bodø a stąd na Lofoty można dostać się promem.

Dla szukających wrażeń polecamy jeszcze jedną opcję – lot do Sztokholmu (wiele możliwości lotu m.in. Ryanair, Wizzair, LOT – ceny zaczynają się od około 200-300 zł za lot w dwie strony), a stąd wsiąść w arktyczny pociąg bezpośrednio do Narviku i przesiąść się w autobus na Lofoty. 

Promem na Lofoty

Podróżując do Bodø na Lofoty można dostać się bezpośrednim promem do Moskenes. Prom odpływa kilka razy dziennie. Część z nich płynie wyłącznie do Moskenes, część przepływa również przez dwie wyspy – Røst i Værøy. W sezonie letnim promy są oblegane – warto dokonać wcześniejszej rezerwacji biletu na stronie przewoźnika – 40 % biletów jest dostępnych w przedsprzedaży, reszta jest sprzedawana w porcie bezpośrednio przed rejsem. Pełen rejs trwa od 3 godzin i 15 minut (rejs bezpośredni) do 7 godzin (rejs przez Værøy i Røst). Bilet za pasażera pieszego w przypadku rezerwacji przez internet kosztuje 225 NOK w jedną stronę, zaś za samochód z kierowcą i pasażerami 813 NOK. 

Darmowy prom na Lofoty. Promem między Bodø i Moskenes można podróżować bezpłatnie. Dotyczy to ruchu pieszego – nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji. W przypadku dokonania rezerwacji przez internet – należy uiścić opłatę rezerwacyjną, o której jest mowa wyżej.

Ponadto istnieje możliwość popłynięcia szybką łodzią z Bodø do Svolvær. Rejs trwa 3 godziny 15 minut, a bilet w jedną stronę od osoby dorosłej to koszt 580 NOK. Bilet można zakupić na stronie przewoźnika.

Kilka razy w tygodniu na Lofoty można się dostać bezpośrednim promem z Tromsø. Rejs jest obsługiwany przez Hurtigruten. Norwegian Coastal Express – rejsy organizowane są wzdłuż całego norweskiego wybrzeża. W przypadku rejsu na Lofoty istnieje możliwość dopłynięcia do Svolvær lub do Stamsund. Rejs trwa 17 godzin do Svolvær i kosztuje 124 euro za osobę dorosłą bez kabiny lub 21 godzin do Stamsund i kosztuje 142 euro za osobę dorosła bez kabiny. Rezerwacji można dokonać przez stronę przewoźnika. Tego typu rejs jest również możliwy z innych miast, np. z Trondheim (rejs trwa półtorej dnia i ceny zaczynają się 472 euro w jedną stronę od osoby), czy Bergen (rejs trzydniowy a ceny zaczynają się od 1000 euro w jedną stronę od osoby). Podobne rejsy oferuje Havila Voyages – za rejs w październiku z Tromsø do Svolvær bez kabiny, od osoby należy zapłacić od 730 NOK, zaś do Stamsund od 813 NOK. r50813

Autobusem na Lofoty

Autobus kursuje w dni powszednie i weekendy z Tromsø przez Bjerkvik m.in. do Svolvær oraz Leknes. Przejazd z lotniska trwa około 7 i pół godziny z przesiadkami. Podróż można zaplanować za pomocą strony internetowej. Bilet z Tromso do Bjervik to koszt 410 NOK i można go zakupić w aplikacji Troms Billett-app, zaś z Bjerkvik do Svolvær to koszt 379 NOK i bilet można zakupić w aplikacji Billett Nordland. Bilety można również zakupić bezpośrednio u kierowcy, jednak wtedy doliczana jest opłata 20 NOK od osoby dorosłej.

Dodatkowo można również skorzystać z bezpośredniego autobusu z lotniska Harstad/Narvik (Evenes) na Lofoty. Koszt do Svolvær to 334 NOK zaś do Leknes wynosi 468 NOK i bilet można zakupić w aplikacji Billett Nordland. Bilety można również zakupić bezpośrednio u kierowcy, jednak wtedy doliczana jest opłata 20 NOK od osoby dorosłej. Autobus jedzie 4 i pół godziny do Leknes.

Pociągiem na Lofoty

Na Lofoty nie można bezpośrednio dostać się pociągiem – istnieje kilka możliwości wykorzystania pociągów jako jednego ze środków lokomocji w podróży na archipelag. 

Lecąc do Trondheim-Værnes można dostać się do Bodø jadąc pociągiem. Pociąg kursuje dwa razy dziennie, podróż trwa ponad 10 godzin. Koszt biletu za jedną osobę dorosłą zaczyna się od 205 NOK. Bilety można zakupić na stronie internetowej vy.no. Z Bodø można natomiast dostać się na Lofoty promem.

Dla szukających przygody polecamy podróż arktycznym pociągiem Sztokholm-Narvik. Pociąg jedzie około 19 godzin (podróż przez szwedzką Laponię), a koszt biletu w jedną stronę zaczyna się od 1000 SEK. Bilety można zakupić na stronie sj.se. Z miasta Narvik można dostać się na Lofoty autobusem.

Jak najtaniej się dostać na Lofoty - na Lofoty za 200 zł?!

Na Lofoty za około 200 zł?! Jak to możliwe? Lecąc z Gdańska do Trondheim-Værnes możemy trafić na bilety w cenie 39,00 zł. Stąd wsiadamy w pociąg do Bodø – nocny pociąg to koszt 205 NOK (80,00 zł). Z Bodø można się dostać na Lofoty standardowym promem (koszt 225 NOK – około 90 zł) lub ewentualnie darmowym promem. Minus darmowego promu jest taki, że musimy wysiąść na jednej z wysp i tam przenocować. Sama trasa tego typu trwa około 2-6 dni (poza sezonem promy na wyspy Værøy oraz Røst kursują raz w tygodniu). 

Przykładowa kalkulacja i plan na październik 2023

25 października: wylot z Gdańska o 9:45 – przylot do Trondheim-Værnes o 11:45. Koszt: 39,00 zł.

Przy lotnisku jest stacja kolejowa, z której odjeżdża pociąg do Bodø. Odjazd pociągu 23:37, na miejscu jesteśmy o 9:12. Koszt: 205 NOK (80,00 zł). Z dworca na terminal promowy jest niecały kilometr – około 10 minut spacerem. Prom na Lofoty wypływa o 16:45 jesteśmy w Moskenes o 20:00. Koszt: 225 NOK (około 90,00 zł). 

Łączny koszt to 210,00 zł

Czas podróży: 36 godzin

Jak najszybciej dostać się na Lofoty

Najszybciej na Lofoty można się dostać samolotem z dwoma przesiadkami. Cała podróż z Warszawy może trwać około 10 godzin – przesiadamy się w Oslo oraz Bodø i lecimy do Leknes lub Svolvær. Jej koszt zaczyna się od 2000,00 zł w dwie strony. W sezonie wakacyjnym, jeśli uda nam się zdobyć bilet na samolot bezpośredni z Oslo lub Bergen do Leknes, czas podróży można jeszcze bardziej skrócić – do kilku godzin.

Jak najłatwiej dostać się na Lofoty

Z logistycznego punktu widzenia najłatwiej na Lofoty wybrać się lecąc z Gdańska do Tromsø, przesiadając się potem na statek do Svolvær lub Stamsund. Sama podróż trwa mniej niż jeden dzień, a jej koszt może wynieść około 500,00 zł w jedną stronę. Drugą opcją jest lot bezpośredni z Oslo lub Bergen.

Zobacz również