Jak podróżować bardziej ekologicznie – 6 tipów

 

W ostatnich latach mamy do czynienia z ogromnymi zmianami związanymi z klimatem. Co roku słyszymy, że odnotowano najwyższe średnie temperatury – zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Zgodnie z szacunkami IPCC do 2100 roku globalna temperatura może wzrosnąć nawet o 4,0 ºC. Skutkować to może nieodwracalnymi zmianami. Silniejsze burze, huragany, susze, ekstremalne upały, podniesienie się poziomu wód w morzach i oceanach. Niestety każdy z nas zostawia ślad węglowy, który wpływa na te zmiany. 

Czy wiesz, że to w jaki sposób podróżujesz wpływa na środowisko naturalne? Nie chodzi wyłącznie o wybór pomiędzy samochodem a samolotem. Wybór miejsca noclegowego, poruszanie się na miejscu, zakupy a nawet sposób pakowania – to wszystko może wpłynąć na środowisko.

Kochamy kraje nordyckie, to właśnie tutaj promowane jest zrównoważone podejście do podróżowania. Szwecja uznawana jest za pioniera w tej płaszczyźnie. W 2022 roku Euromonitor na liście 10. najbardziej zrównoważonych państw na świecie, oprócz Szwecji, umieścił m.in. Finlandię, Estonię, Islandię oraz Norwegię. Podróżując do tych państw, obserwujemy jak nasze zachowania, mogą wpłynąć na poprawę jakości środowiska. Zatem jak podróżować bardziej ekologicznie – 6 tipów.

1

Wpływ środka transportu na środowisko naturalne

Powszechnie wiadomo, że samoloty negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Transport lotniczy odpowiada za 2 % światowej emisji CO2. W Szwecji powstało nawet określenie flygskam, które oznacza wstyd z powodu latania samolotem. Jednocześnie znane jest tutaj również określenie tågskryt – związane z promowaniem podróży pociągami. Na świecie obserwowane są tendencje, gdzie podróże kolejowe zaczynają wypierać podróże lotnicze. 

Wiele zależy przy tym oczywiście od infrastruktury. Ciężko wyobrazić sobie podróż pociągiem np. z Polski do Szwecji. Dlatego kolejną alternatywą jest morska droga transportu. Oczywiście nie mówimy tutaj o wielkich wycieczkowcach przewożących kilka tysięcy osób, lecz o promach pasażerskich. Aktualnie na wielu liniach promy zużywają znacznie mniej energii niż przed laty, emitują coraz mniej spalin, czy też używają LNG jako paliwo do napędu.

Warto zobaczyć: Samochodem na Lofoty

Warto rozważyć również podróż samochodem hybrydowym lub z napędem elektrycznym. W przypadku krajów skandynawskich napędy tego typu są promowane – nie ma tutaj problemów z ładowaniem.

2

Walizka a ekologiczne podróżowanie

Czy wiesz, że wielkość Twojej walizki również wpływa na zrównoważone podróżowanie? Cięższa walizka to większa ilość paliwa, którą spala środek transportu. Dlatego warto zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy – takie zestawy ubrań, które można ze sobą łączyć. Nie brać rzeczy „na wszelki wypadek” i planować ewentualne pranie. Zwłaszcza jak korzystamy z Airbnb – warto w kryteriach wyszukiwania zaznaczyć opcję „pralka”.

3

Hotele eco-friendly

Coraz więcej hoteli określa się mianem eco-friendly. Branża podejmuje wiele działań na rzecz bycia eko. Hotele redukują zużycie plastiku, posiadają własne, odnawialne źródła energii, promują zmniejszenie zużycia wody, czy marnowania żywności. Jako przykład możemy podać hotel Magical Pond, o którym pisaliśmy w osobnym poście.

Coraz częściej spotykane są również certyfikaty, na podstawie których możemy dowiedzieć się czy hotel jest rzeczywiście eco-friendly. Dla przykładu, niektóre certyfikaty stosowane w branży turystycznej dotyczą całej Skandynawii lub są inicjatywami europejskimi. Należą do nich na przykład

1/ „Nordic Ecolabel Nordic Swan” ma na celu zmniejszenie wpływu produkcji i konsumpcji towarów na środowisko oraz ułatwienie konsumentom i profesjonalnym nabywcom wyboru najbardziej przyjaznych dla środowiska towarów i usług. W sektorze turystycznym dotyczy to głównie kategorii hoteli, restauracji i obiektów konferencyjnych. Obowiązuje w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.

2/ „Green Key” to dobrowolne oznakowanie ekologiczne przyznawane ponad 3100 hotelom i innym obiektom w 57 krajach. Green Key to standard doskonałości w zakresie odpowiedzialności za środowisko i zrównoważonego zarządzania w branży turystycznej. Ta prestiżowa ekoetykieta jest zobowiązaniem firm do tego, aby ich lokale spełniały surowe kryteria Fundacji Edukacji Ekologicznej. Znak ten przyznawany jest również obiektom noclegowym, atrakcjom, restauracjom i centrom konferencyjnym we wszystkich krajach skandynawskich.

Dodatkowo istnieją lokalne certyfikaty i programy jak norweskie „Sustainable Destination”, szwedzkie „Nature’s Best”, czy fińskie „Sustainable Travel Finland”. 

4

Ekologiczne formy transportu w podróży

Będąc na miejscu warto skorzystać z alternatywnych, ekologicznych form transportu. Wiele miast, regionów ma rozbudowane sieci transportowe, które pozwalają dotrzeć do najpopularniejszych lokalizacji. Pociąg, autobus, tramwaj czy metro, pozwalają zmniejszyć nasz ślad węglowy. Popularne przy tym są również takie opcje jak travel pass, czy travel card, pozwalające na nielimitowane korzystanie ze środków transportu w określonym czasie, w korzystnej cenie.

Będąc w krajach nordyckich warto skorzystać również z możliwości jakie daje nam rower. Z wypożyczalni rowerowych możemy skorzystać nie tylko będąc w Kopenhadze czy Sztokholmie, ale również w mniejszych miejscowościach, a dodatkowo jest tutaj bardzo rozbudowana infrastruktura rowerowa.

5

Codzienne zachowania a zrównoważone podróżowanie

Twoje wybory często mogą mieć większe znaczenie, niż mogłoby Ci się wydawać. To jak zachowujesz się podczas podróży, jakie podejmujesz decyzje może wpływać na to, czy podróżujesz w sposób zrównoważony.

Podczas pobytu w hotelu możesz ograniczyć korzystanie z opcji „sprzątania pokoju”, „wymiany ręczników”, czy też korzystania z jednorazowych kosmetyków co może przyczynić się do tego, że Twoja podróż będzie przyjazna środowisku. 

Dodatkowo warto pamiętać również o wyborach, jakie podejmujesz podczas zakupów. Pierwszym aspektem jest kupowanie „lokalne”. Z jednej strony możesz kupować u lokalnych rolników, rzemieślników, rezygnując z pamiątek z etykietą „made in PRC”. W Danii czy też w Szwecji bardzo popularne jest wystawianie swoich produktów przy drodze, przed wjazdem do domu – podjeżdżamy, wrzucamy odliczoną sumę do skrzyneczki i bierzemy zakupiony produkt. Ogromne zaufanie! Z drugiej strony – robiąc zakupy w markecie, warto kupować produkty wyprodukowane w danym kraju. Promowane jest to w Norwegii, Danii, Finlandii czy Szwecji, gdzie produkty są oznaczone flagą danego państwa. 

Pamiętajmy również o ograniczeniu zużycia wody, energii elektrycznej, a także o odpowiednim segregowaniu odpadów. W przypadku krajów nordyckich nie musimy zaopatrywać się również za każdym razem w wodę w plastikowych butelkach. Warto kupić butelkę do wielorazowego użytku i napełniać ją w kranie – woda jest tutaj znakomita w smaku i jakości.

6

Carbon offset

Ok, a co jeśli wybierasz się w podróż np. na Islandię, czy Wyspy Owcze gdzie ciężko jest dostać się inaczej niż samolotem? Oczywiście nie jest to niemożliwe, ponieważ pływają promy, jednak rozkład rejsów jest ograniczony. Możemy złagodzić swój wpływ na planetę poprzez wykupienie kompensacji emisji dwutlenku węgla. Przykładowo carbonfund.org posiada kalkulator emisji dwutlenku węgla i kompensacji podróży lotniczych, a przy tym współpracuje m.in. z National Geographic i inwestuje w lasy oraz energię odnawialną. 

Zobacz również

Samochodem na Lofoty

Zawsze robimy wszystko inaczej. Mniej standardowo. I tym razem nie było inaczej. Do Norwegii, na Lofoty, wyruszyliśmy autem, z piątką psiaków. Nie przez Niemcy i

Czytaj więcej »